DS18 NXL-X10TPNEO 10" Marine Tower Speakers with RGB LED Lights, Pair image number 1
DS18 NXL-X10TPNEO 10" Marine Tower Speakers with RGB LED Lights, Pair image number 2
DS18 NXL-X10TPNEO 10" Marine Tower Speakers with RGB LED Lights, Pair
DS18 NXL-X10TPNEO 10" Marine Tower Speakers with RGB LED Lights, Pair image number 4
DS18 NXL-X10TPNEO 10" Marine Tower Speakers with RGB LED Lights, Pair image number 5
DS18 NXL-X10TPNEO 10" Marine Tower Speakers with RGB LED Lights, Pair image number 6
DS18 NXL-X10TPNEO 10" Marine Tower Speakers with RGB LED Lights, Pair image number 7
DS18 NXL-X10TPNEO 10" Marine Tower Speakers with RGB LED Lights, Pair image number 8
Online Exclusive
1/8
3.4 out of 5 Customer Rating Write a review
Item #: 370071_CRFI
Color:
Color:
FREE Shipping
FREE In-Store Pickup
Not Available
  • Ships from vendor
Ships from Vendor
In-Store Only
This item is excluded from all discounts and promotions.
Minimum order quantity of 1
Maximum order quantity of 100
Must purchase in increments of 1
Return Policy
Features
The DS18 NXL-X10TPNEO 10" Marine Tower Speakers with RGB LED Lights take everything you love about tower speakers and supercharge it with increased bass response, premium neodymium drivers, and RGB LED lighting in a sleek, water-resistant build.
Power Packed (900W Peak / 300W RMS)
Equipped with a 10" HYDRO midrange driver and 1" built-in tweeter, this tower speaker pumps out deep lows and crisp highs powered by neodymium magnets for efficient, high-output sound. The integrated passive woofer radiator enhances bass depth without extra power draw so your beats hit harder without distortion.
Fully Integrated RGB LED Lighting
360° Adjustable Clamp System
Each NXL-X10TPNEO includes DS18's marine-grade clamps with 360° swivel adjustment and multiple wiring options (buried or open). These clamps mount to bars 1" to 2" in diameter.
Built for Real-World Riding
Available in 3 Rugged Finishes
• 10" Two-Way Marine Tower
• Built-in Passive Radiator and 1" Driver
• Fits 1" - 2" dia. bars
• Impedance: 4 Ohms
• Neodymium Magnet
• RGB LED Lights
• Water-Resistant IP65
Specifications
Part Number: NXL-X10TPNEO
Nominal Diameter: 10"
Nominal Impedance: 4 Ohms
RMS Power Handling: 300W
MAX Power Handling: 900W
Sensitivity: 100 dB
Frequency Response: 45Hz - 22kHz
Overall: 10.76 dia. x 15.21"D
Weight: 44 lbs.
  • Equipped with 10" midrange driver and 1" built-in tweeter