DS18 NXL-12SUB 12" Marine Subwoofer with RGB LED Lights, Each image number 1
DS18 NXL-12SUB 12" Marine Subwoofer with RGB LED Lights, Each image number 2
DS18 NXL-12SUB 12" Marine Subwoofer with RGB LED Lights, Each image number 3
DS18 NXL-12SUB 12" Marine Subwoofer with RGB LED Lights, Each image number 4
DS18 NXL-12SUB 12" Marine Subwoofer with RGB LED Lights, Each image number 5
Online Exclusive
1/5
DS18 NXL-12SUB 12" Marine Subwoofer with RGB LED Lights, Each
5 out of 5 Customer Rating Write a review
Item #: 370057_BLCK
Color:
Color:
FREE Shipping
FREE In-Store Pickup
Not Available
  • Ships from vendor
Ships from Vendor
In-Store Only
This item is excluded from all discounts and promotions.
Minimum order quantity of 1
Maximum order quantity of 100
Must purchase in increments of 1
Return Policy
Features
This 12" subwoofer doesn't just offer outstanding performance; it also boasts impressive specifications. With a sensitivity of 91dB and a frequency response of 30-500Hz, it delivers crisp and powerful bass that will elevate your audio experience. The NXL-12SUB delivers enhanced bass thanks to its larger cone area and impressive 350W RMS power handling. The Y35 Ferrite and Reverse N40H Neodymium magnets ensure strong and precise sound reproduction. Choose the DS18 NXL-12SUB and enjoy unparalleled performance and durability.
• 12" Marine Subwoofer
• RMS Power: 350 Watts
• Peak Power: 700 Watts
• Impedance: 4 Ohm
• RGB LED Lights
• Ferrite Magnet
• IP65 Water-Resistant
Specifications
Model: NXL-12SUB
Nominal Diameter: 12"
Nominal Impedance: 4 ohms
RMS Power Handling: 350 watts
MAX Power Handling: 700 watts
Frequency Response: 30Hz - 500Hz
Voice Coil: 2" dia.
Overall: 12.81" dia.
Cutout: 11.81" dia.
Mounting Depth: 5.75"