DS18 NXL-10SUB 10" Marine Subwoofer with RGB LED Lights, Each image number 1
DS18 NXL-10SUB 10" Marine Subwoofer with RGB LED Lights, Each image number 2
DS18 NXL-10SUB 10" Marine Subwoofer with RGB LED Lights, Each image number 3
DS18 NXL-10SUB 10" Marine Subwoofer with RGB LED Lights, Each image number 4
DS18 NXL-10SUB 10" Marine Subwoofer with RGB LED Lights, Each image number 5
DS18 NXL-10SUB 10" Marine Subwoofer with RGB LED Lights, Each image number 6
DS18 NXL-10SUB 10" Marine Subwoofer with RGB LED Lights, Each image number 7
Online Exclusive
1/7
DS18 NXL-10SUB 10" Marine Subwoofer with RGB LED Lights, Each
4.9 out of 5 Customer Rating Write a review
Item #: 370056_BLCK
Color:
Color:
FREE Shipping
FREE In-Store Pickup
Not Available
  • Ships from vendor
Ships from Vendor
In-Store Only
This item is excluded from all discounts and promotions.
Minimum order quantity of 1
Maximum order quantity of 100
Must purchase in increments of 1
Return Policy
Features
The NXL-10SUB's high-temp injection-molded composite construction and detachable stainless-steel mesh grille offer resilience, protection, and endless customization. With its IP65 waterproof frame, this 10" subwoofer is guaranteed to bring more boom to your marine audio system. Whether you're on a boat, off-roading, or simply enjoying the great outdoors, this subwoofer will provide exceptional performance that stands up to the elements.
Not only does the NXL-10SUB offer impressive durability, but it also features built-in RGB lights that add a stunning touch to your application's color scheme. Connect it to any RGB 4-wire circuit and create a mesmerizing ambiance that sets you apart from the rest. Equipped with a single 4-ohm voice coil and a highly durable 2" voice coil former, the NXL-10SUB can handle 300W RMS and 600W MAX power. Its powerful ferrite magnet and UV-compliant cone materials ensure sustained and hard-hitting bass that will leave you in awe.
CF-10SUB Black Carbon Fiber 10" Marine Subwoofer
• 10" Marine Subwoofer
• RMS Power: 300 Watts
• Peak Power: 600 Watts
• Impedance: 4 Ohm
• RGB LED Lights
• Ferrite Magnet
• IP65 Water-Resistant
Specifications
Model: NXL-10SUB
Nominal Diameter: 10"
Nominal Impedance: 4 ohms
RMS Power Handling: 300 watts
MAX Power Handling: 600 watts
Frequency Response: 35Hz - 250Hz
Voice Coil: 2" dia.
Overall: 10.76" dia. x 6.73"D
Cutout: 8.78" dia.
Mounting Depth: 5"